2022-06-13

Żywienie w czasie aktywnych wakacji

Lato i wakacje kojarzą się głównie z wypoczynkiem, słońcem i leżakami. Są jednak takie osoby, które najlepiej wypoczywają aktywnie - poprzez wspinaczki górskie, wypady rowerowe, zwiedzanie miast lub spływy kajakowe. Jak w takiej sytuacji odżywić organizm, by mieć siłę na kolejne wojaże? Oto garść naszych wskazówek.

Przede wszystkim: NAWADNIANIE

O odpowiednim nawodnieniu pisaliśmy już nie raz. Warto jednak podkreślić, że w przypadku aktywnych wakacji, dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości płynów ma kluczowe znaczenie. Spowodowane jest to zarówno przez zwiększoną aktywność fizyczną, jak i podwyższoną temperaturę powietrza latem, przez co potrzeba nawodnienia organizmu jest jeszcze większa. 

Niestety trudno jest określić dokładną ilość wody, jaką należy spożyć w czasie aktywnych wakacji, gdyż zależy to od wielu czynników, takich jak rodzaj i intensywność wykonywanej aktywności, temperatura otoczenia, indywidualna charakterystyka pocenia się oraz płci. 

Na co dzień przyjmuje się, że ilość wypijanych płynów powinna mieścić się w zakresie 2-2,5 l wody, jednak w czasie aktywnych wakacji podaż płynów powinna być zdecydowanie większa.

Warto również słuchać potrzeb swojego organizmu. Jeżeli poczujesz suchość w ustach, bóle głowy lub trudno będzie Ci się skoncentrować, oznacza to, że już doszło do odwodnienia organizmu, a brakującą ilość wody należy natychmiast uzupełnić. 

Pamiętaj, że uczucie pragnienia pojawia się dopiero w momencie odpoczynku i postoju, dlatego też staraj się robić odpowiednio częste przerwy w trakcie wysiłku, by uzupełnić płyny.

Wodę najlepiej spożywać w małej ilości, a często. Dzięki popijaniu wody małymi łykami, w krótkich odstępach czasu, zdecydowanie lepiej będziesz w stanie nawodnić swój organizm. 

Jedz regularnie

W czasie długich wycieczek nierzadko zdarza się, że brakuje czasu na wszystko, w tym również na zjedzenie pełnowartościowego posiłku. Pamiętaj jednak, że dostarczenie odpowiedniego paliwa dla organizmu będzie skutkować większą jego wydolnością, a tym samym możliwością zdobycia większej ilości celów. 

Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej warto spożyć pełnowartościowy posiłek, oparty o węglowodany złożone, dzięki czemu będą one rozkładane stopniowo w czasie. W konsekwencji Twój organizm w pierwszych etapach wycieczki będzie korzystać w energii, która została wcześniej spożyta. W trakcie wysiłku warto już sięgać po lekkostrawne przekąski. Dlaczego? W czasie długotrwałego wysiłku fizycznego nasz organizm skupia się “na przetrwaniu” wysiłku. W związku z tym układ pokarmowy zostaje postawiony na drugim planie, a funkcje trawienne ulegają osłabieniu. To właśnie dlatego w czasie aktywności fizycznej rzadko odczuwa się apetyt. 

Przekąski lekkostrawne sprawią, że nasz układ pokarmowy nie będzie miał problemu z ich rozłożeniem i pozyskaniem energii. Co więcej, przekąski lekkostrawne będą szybciej dostarczać glukozy do organizmu, którą szybko będą mogły wykorzystać nasze mięśnie. 

Zadbaj o jakość posiłków

 

Jeżeli zwiedzasz miasta, a nie przygotowałeś wcześniej żadnych posiłków, nie ma żadnych przeszkód by skorzystać z dań oferowanych przez restauracje. Zadbaj jednak o jakość spożywanych potraw i staraj się wybierać takie, które nie będą opierać się na produktach wysokoprzetworzonych, obfitujących w nasycone kwasy tłuszczowe i cukry proste. 

Może obawiasz się, że nie będziesz mieć możliwości zakupienia zdrowych posiłków w czasie aktywnego urlopu? Przychodzimy z pomocą! Pamiętaj, że zawsze możesz sięgnąć po nasze prozdrowotne zestawy i dobrać ilość oraz rodzaj posiłków do własnych potrzeb. A nasza dieta Sport i Power ze zwiększoną ilością białka z pewnością wspomogą organizm w wykonywaniu coraz to bardziej intensywnego wysiłku. 

Bezpieczeństwo żywności

Chociaż czasami wydaje nam się, że przygotowany posiłek spełnia wszystkie zasady pełnowartościowego dania, to nie zawsze będzie się on nadawać na wycieczki plenerowe. Niestety, ale ze względu na wysokie temperatury w okresie letnim, żywność może ulec szybszemu zepsuciu. Przykładem mogą tu być np. napoje mleczne, jogurty i serki, które zabrane na cały dzień wycieczki mogą ulec niekontrolowanej fermentacji i nie nadawać się już do spożycia. 

Rozwiązaniem problemu przechowywania żywności w plenerze może być zakupienie toreb termoizolacyjnych, które będą utrzymywać odpowiednią temperaturę dla żywności. 

Staraj się również wybierać takie produkty, które są trwalsze i odporniejsze na wysoką temperaturę.

Pamiętaj, że odpowiednie odżywienie organizmu pozwala zwiększyć jego wydajność, a tym samym w pełni cieszyć się i korzystać z zaplanowanego aktywnego wypoczynku. 

Znajdź nas w mediach społecznościowych

Masz konto w social media i chcesz sprawdzać na bieżąco, jakie oferty sezonowe mamy w swoim menu? Nasz Facebook i Instagram czeka na Ciebie! Oczywiście, oprócz danych o dietach i składnikach, możesz zobaczyć, jak wyglądają posiłki wybranej przez Ciebie diety.

Sprawdź także opinie naszych klientów, którzy codziennie chcą jeść fit catering ekologiczny – smacznie i zdrowo!

Zamów swoją dietę

Skomponuj swoje zestawy. Złóż szybkie i wygodne zamówienie online. 
ZAMÓW ONLINE
Możesz także zamawiać kontaktując się z nami telefonicznie lub mailowo. Nasi dietetycy doradzą przy wyborze rodzaju diety, wariantów i kaloryczności.

Biuro Obsługi i dane kontaktowe

DTFC Eat Good Sp. z o. o. Sp. K.
Catering Dietetyczny Dietific.pl


Godziny obsługi klienta
Poniedziałek - Sobota: 6:00-18:00
Niedziela: nieczynne

Obsługa Telefoniczna
tel. +48 797 400 929

Obsługa Internetowa
zamowienia@dietific.plRegulaminPolityka prywatności
TU JESTEŚMY
dietific.pl Reviews with ekomi-pl.com
menu-circle